Македонска народна носија

7.000,00 ден

Спореди

Опис

Невестинска носија од Скопска Црна Гора

комплетот  содржи:

-Кошула ткаена и везена со црн конец така наречено рељефно везење

-Елек изработен од волна ,на задниот дел накитен со реси

-Скутник изработен од волна и срма

-Чорапи волнени

-Марама за глава памучна,рачно везена

-Околувратник изработен од реси и монистра

Носијата е со големина 1-2 години

Осврти

Сè уште нема коментари

Само најавени корисници кои го купиле овој производ може да остават преглед.